Budowa opisu jednostki w katalogu (rekordu)
Pierwszym od góry elementem pojawiającym się w widoku rekordu jest sygnatura danej jednostki. To właśnie ją prosimy podawać w polu "Sygnatura" podczas wypełniania formularza z zamówieniem do czytelni.
Następną część opisu - w szarej ramce - stanowi dziesięć pól charakteryzujących jednostkę pod względem bibliograficznym, zawierających też informację o typie materiału źródłowego.
Poniżej znajduje się krótki opis treści danej relacji. Jeśli autorzy opracowania zidentyfikowali znajdujący się w niej błąd merytoryczny lub jakikolwiek jej element wymaga skomentowania, to uwagi te zostały wyrażone w polu "Komentarz krytyczny". Ostatnimi elementami opisu jednostki są hasła przedmiotowe, rzeczowe, geograficzne i osobowe charakteryzujące jej zawartość.
Sposoby wyszukiwania
Z prezentowanej bazy można korzystać na trzy sposoby:
1. Przeglądając wszystkie dostępne jednostki w ramach zaproponowanych list
2. Używając wyszukiwarek
3. Wyszukując za pomocą filtrów tematycznych
PRZEGLĄDANIE WEDŁUG LIST
Szybką orientację w zawartości katalogu można przez przeglądanie kolejnych stron listy jednostek, zawierającej sygnaturę, autora i tytuł danej relacji lub innego typu źródła.
Listę jednostek można też przeglądać w podziale na uwzględnione kolekcje i spuścizny, z których charakterystyką można się zapoznać się w zakładce O katalogu.
WYSZUKIWANIE PROSTE I ZAAWANSOWANE
Najszybszym sposobem znalezienia informacji w bazie jest wpisanie jej w pasek wyszukiwarki prostej znajdującej się na stronie głównej projektu. Jeśli potrzebne okaże się dokonanie pewnych modyfikacji zakresu przeszukiwania, można skorzystać z wyszukiwarki zaawansowanej. Umożliwia ona zawężenie przeszukiwanego zbioru do wybranej kolekcji lub przeszukiwanie wybranego pola hasłowego.
Najlepsze rezultaty można osiągnąć, wpisując słowo, skrót, skrótowiec lub frazę w mianowniku liczby pojedynczej bądź mnogiej. Wyraz lub fraza nie mogą być jednak krótsze niż 3 znaki i dłuższe niż 20 znaków. W przypadku szukania pseudonimu osoby lub organizacji, tytułu czasopisma itp., nie można wpisywać cudzysłowu. Jednostki wojskowe można znaleźć jedynie w pełnym brzmieniu, baza nie obsługuje skrótów typu pp, psk itd.
FILTRY TEMATYCZNE
By ułatwić użytkownikowi zorientowanie się w zawartości merytorycznej poszczególnych relacji lub innych typów źródeł, autorzy opracowania przygotowali zestaw filtrów. Umożliwiają one przeszukiwanie katalogu ze względu na cechy przestrzenne i czasowe (np. rodzaj, zasięg i czas trwania okupacji) wydarzeń opisanych w materiałach źródłowych oraz typ źródeł. Głównym zamierzeniem było umożliwienie przeszukiwania według najczęściej pojawiających się tematów lub według zagadnień stanowiących osobne pola zainteresowania badaczy, m.in. konspiracyjne organizacje wojskowe, represje wobec ludności, życie codzienne i administracja okupacyjna.
Z danego filtra można skorzystać przez kliknięcie w wybrany obszar tematyczny, a następnie wybór szczegółowego zagadnienia.
Informacja zwrotna
Wszelkie pytania i uwagi prosimy przesyłać za pomocą formularza kontaktowego.